AktualnościKryptowalutyRegulacje

Indie wprowadzają swoją walutę cyfrową — potwierdza dziś premier.

2 Mins read

Już dziś w Indiach nastąpi gruntowna aktualizacja infrastruktury płatności cyfrowych! W niedzielę 1 sierpnia premier Narendra Modi ogłosił, że w poniedziałek 2 sierpnia o godzinie 16:00 IST przedstawi futurystyczne rozwiązanie do płatności cyfrowych e-RUPII.

e-RUPIA ma przyśpieszyć przejście Indii na bezgotówkową i bezdotykową gospodarkę płatności cyfrowych. Poza tym pomoże to w stworzeniu przejrzystego cyfrowego pomostu między klientami i usługodawcami. Ponadto usprawni znacząco min. świadczenie usług socjalnych i walkę z korupcją.

Bezgotówkowo i zbliżeniowo

Jak zaznaczono w komunikacie prasowym, e-RUPI będzie „bezgotówkowym i zbliżeniowym” instrumentem płatności cyfrowych. Będzie to e-Voucher oparty na kodzie QR lub kodach SMS, do którego beneficjenci będą mieli łatwy dostęp na smartfonie. Obywatele Indii będą mogli zrealizować te kupony bez kart, dostępu do banku internetowego lub aplikacji do płatności cyfrowych.

The National Payments Corporation opracowała ten nowy system płatności na tej samej platformie, co UPI (Unified Payments Interface). W ogłoszeniu napisano:

„e-RUPI łączy instytucje państwowe z beneficjentami i dostawcami usług w sposób cyfrowy bez fizycznego interfejsu. Zapewnia również, że płatność na rzecz usługodawcy następuje dopiero po zakończeniu transakcji. Takie rozwiązanie zapewnia terminową płatność na rzecz usługodawcy bez udziału jakiegokolwiek pośrednika.”

Zastosowania systemu płatności e-RUPIĄ

Jak już wspomniano, e-RUPIA jest krokiem w kierunku dalszego rozwoju płatności cyfrowych w Indiach. Rząd wydaje się w dużej mierze skoncentrowany na wykorzystaniu systemu e-RUPII do efektywnego i szczelnego dostarczania usług socjalnych.

Będzie również miał swoje zastosowania w świadczeniu usług w zakresie dostarczania leków i wsparcia żywieniowego „w ramach programów opieki nad matką i dzieckiem, programów zwalczania gruźlicy, leków i diagnostyki w ramach programów takich jak Ayushman Bharat Pradhan Mantri Jan Arogya Yojana, dotacji na nawozy itp.”.

W komunikacie prasowym zauważono również, że cyfrowe bony e-RUPI mogą być przydatne dla przedsiębiorstw. Prywatne firmy mogą wykorzystać te bony w ramach programów poprawy dobrostanu pracowników i społecznej odpowiedzialności biznesu.

Wygląda na to, że uruchomienie e-RUPII jest przygotowaniem rządu indyjskiego do przejścia na bardziej wyrafinowaną infrastrukturę, taką jak cyfrowa waluta banku centralnego (CBDC). Indyjski bank centralny – Reserve Bank of India (RBI) – już wykazał zainteresowanie wprowadzeniem rupii cyfrowej.

Jednak indyjscy regulatorzy bardzo powoli przyjmowali standardy korzystania z walut cyfrowych. Tak więc plan uruchomienia CBDC jest wciąż odległym marzeniem.

Przeczytaj także:

Bitcoin będzie wydobywany w historycznej elektrowni wodnej w Nowym Jorku

Related posts
GryKryptowaluty

DogemonGo: PokemonGo oparte o Dogecoina i technologie blockchain

3 Mins read
DogemonGo, gra inspirowana PokemonGO oparta na blockchainie w której możemy zarabiać dogecoiny.
AktualnościKryptowaluty

Microsoft użyje blockchainu Ethereum do walki z piractwem

1 Mins read
Czy początek końca piractwa oprogramowania i gier? Microsoft stawia na technologie blockchain.
Air dropAplikacjeKryptowalutyPoradniki

Netbox.Browser zdecentralizowana przeglądarka, która płaci za surfowanie

2 Mins read
Netbox.Browser to przeglądarka działająca w modelu pay-to-surf, nagradza cię natywną kryptowalutą NBX za surfowanie.